Siste nytt
Spesielle meldinger, nyheter og aktuell markedsinformasjon.
Spesielle meldinger, nyheter og aktuell markedsinformasjon.
(28.05.25) Årets vinnere av Husdyrtreff på sau går på Voss videregåande skule og heiter Ida Jordan Hesvik, Mina Sagmo og Lizbeth Almeland. Elevene fikk i oppgave å gå igjennom drifta til et sauebruk på Østlandet drevet av et ungt gårdbrukerpar.
(26.05.25) Konsernstyret i Nortura fastsatte 22. mai planlagt gjennomsnittlig engrospris for storfe, gris, lam og egg for 2. halvår 2025. Det er satt opp følgende prisløyper for å ta ut de vedtatte prisene.
(16.05.25) – Til og med veke 18 (4. mai), har Nortura slakta vel 27 200 lam. Det er 5 % færre enn i same periode i 2024. Det er god slaktekvalitet på lamma som blir slakta også etter nyttår, seier vår fagsjef for småfe, Finn Avdem.
(26.02.25) Er du oppdatert på siste informasjon om blåtunge og frivillig vaksinering? Det har vært flere møter, både fysiske og på Teams i det siste. Vi har nå lagt ut et opptak fra et av møtene.
(17.02.25) Endelig er ResultatOversiktSlaktedata (ROS) for 2024 klar på Min Side. Logg inn på Min Side på vanlig vis, klikk på «Rapporter for rødt kjøtt» og «ROS-analyse», så får du fram ROS tabellen. Her ligger også resultatene helt tilbake til 2019.
(14.02.25) Nå er det ett år til kongressen LAM 2026. Sett av datoene 13.-15 februar for 2026.
(Oppdatert 04.02.25) Tips og triks til hvordan du klipper sauen selv. (Nå også med mål og tegninger av klippebukk du kan lage selv)
(Oppdatert 29.01.25) Ein stor tidstjuv på slakteria våre er å finne ut av kven som er eigar av slaktedyr når dei er feilmerka eller manglar merking. Tid er pengar og i Nortura er det bonden som betaler for tida. Dersom vi ikkje finn ut av kven som eig dyret, kan ein i verste fall måtte avlive dyret på slaktefjøset og destruere skrotten, rett og slett fordi det er ulovleg å slakte dyret når ein ikkje veit kven som er eigar.
(18.12.24) Vektgruppene på lam justeres med bakgrunn i ulik verdi for lam med ulik vekt. Det er forskjellige vektkrav for lam som skal brukes til for eksempel pinnekjøtt og lammesteik.
(12.12.24) Landbruk er lidenskap for Nortura-rådgiver og bonde Knut Evensen.