Myter og sannheter om metanhemmere
(20.02.26) I presentasjonen fortalte forskerne Vibeke Lind og Grete H.M. Jørgensen, NIBIO Tjøtta om «Myter og sannheter om metanhemmere» – der de delte av sine erfaringer fra praktiske utprøvinger av metanhemmende ingredienser for sau og oppdatert bakgrunnskunnskap på forskningen innen området.

Vibeke Lind og Grete H.M. Jørgensen fra NIBIO Tjøtta
Grete er forsker og etolog (PhD i Nibio og har jobbet med husdyrmiljø, dyrevelferd og sensorteknologi i 15 år. På fritiden jobber hun på småbruket der hun vokste opp, med inn-på-tunet aktiviteter med hest og sau i Leirfjord kommune. I forsøksfjøset på Tjøtta har hun også hatt ansvaret for flere forsøk på drøvtyggere, og har de siste årene jobbet med målinger av klimagasser ved hjelp av flere ulike metoder.
Vibeke er forsker innen drøvtyggerernæring (PhD) i NIBIO og har jobbet med drøvtygger-ernæring gjennom 30 år og med måling av klimagasser fra småfe de siste 15 årene. Vibeke har bygd opp forsøksfasilitetene for småfe på Tjøtta og tester ut alt hva sauene liker og ikke liker å spise.
Myter og sannheter om metanhemmere Grete Jørgensen, pdf. 6 MB

