Lammeringer i Nortura
(Oppdatert 04.07.25) Oppslutningen om lammeringene øker stadig i Nortura. Over 83 % av alle sau/lam som Nortura slakta i 2024 kom fra en sauebonde som er organisert i en lammering.
(Oppdatert 04.07.25) Oppslutningen om lammeringene øker stadig i Nortura. Over 83 % av alle sau/lam som Nortura slakta i 2024 kom fra en sauebonde som er organisert i en lammering.
(30.06.25) Ein stor tidstjuv på slakteria våre er å finne ut av kven som er eigar av slaktedyr når dei er feilmerka eller manglar merking. Rett signalmerking er også viktig for at ikkje feil skal oppstå. Tid er pengar og i Nortura er det bonden som betaler for tida.
(30.06.25) Gode sjekkerutiner og rett rapportering av matkjedeinformasjon (MKI) er viktig for god dyrevelferd og god mattrygghet. Derfor har en samlet kjøttbransje laget regler for dette som alle må følge.
(30.06.25) Ullstasjonene melder om at ulla som kommer inn fra hjemmeklipp ofte er dårlig sortert og at dette skjer stadig oftere. Dårlig sortert ull er noe alle taper på; kundene, ullstasjonene, og ikke minst du som sauebonde som får dårligere ulloppgjør. Denne sesongen setter vi derfor fokus på sortering av ull; hva vi mener med god ullsortering, hvordan det gjøres i praksis og hvorfor dette lønner seg.
(30.06.25) En stor del av slaktinga og skjæringa av sau/lam blir gjort av sesongarbeidere som Nortura må skrive kontrakt med lang tid i forveien. Både Nortura og de innleide arbeiderne ønsker stor aktivitet mens de jobber her i landet. Før de kommer og når de reiser hjem, blir slakte- og skjære kapasiteten mindre.
(30.06.25) Randi Underthun og Ove Holmås er Nortura- sauebønder i Lindås i Alver kommune i Vestland Fylke. Her har dei ca100 Norsk Kvit sau (NKS)- søyer og 120 søyer av rasen Gammelnorsk sau (villsau) eller krysningar av Gammelnorsk sau. Dei har god erfaring med bruksdyrkryssing på villsauen. Bruksdyrkryssing betyr at ein parar saman dyr der avkommet i utgangspunktet skal bli eit slaktedyr og ikkje bli brukt vidare som avlsdyr. Vi hadde difor lyst til å høyre meir om dette og tok ein telefon.
(30.06.25) Først fylte de fjøset med sand og stein, i dag leverer de slaktelam av absolutt beste kvalitet. Anette Heggelund-Johansen og Stian Hemmingsen hevder seg i ROS-Norgestoppen med kvalitetspoeng på 11,0.
(30.06.25) Det er bare slakt fra gårdsbruk med gyldig KSL som kan inngå i produkt med «Nyt Norge»- merking. Kjøttbransjen ønsker at «Nyt Norge»- merket både skal garantere at maten er norsk, og produsert av bønder som kan dokumentere at de følger norske lover og regler. Dette styrker tilliten til norsk mat.
(30.06.25) Gilde satser også denne sesongen på produktserien «Hele Norges lam».
(30.06.25) Over 83 % av alle sau/lam Nortura slakta i 2024 kom frå ein sauebonde som er organisert i lammering.